Tartásnak a tartó-és mozgatórendszer által fenntartott helyzetet értjük. Jó tartás esetén a test saját erői és a testre ható nehézségi erő között egyensúlyi helyzet van. Ha a nehézségi erő túlsúlyba kerül, a test „összeesik” és ilyenkor beszélhetünk hibás tartásról.
A testtartás szoros kapcsolatban van a mozgással, hiszen a legkisebb tartásváltozás és az egyenes tartás feltétele is mozgás. A testtartásban a pszichikai hatások (szorongás, szomorúság, öröm) is öntudatlanul kifejezésre jutnak.
Helyes testtartás: „Elsősorban a gerinc nyílirányú görbületének nagysága, a helyes állás és a szép fejtartás harmonikus összhatása kelti a szemlélőben a jó tartás benyomását.”[1]
A helyes testtartás jellemzői:
· A medence álló helyzetben az alátámasztás tengelyén előredől, normál esetben a medence dőlésszöge a combfejek középpontjait összekötő tengelyen: 55-65 fok. A lumboszakrális szög 120-135 fok között van, az ezt meghaladó ívet fokozott ágyéki lordózisnak hívjuk.
· Az egészséges láb három ponton támaszkodik a talajra: az I. és V. lábközépcsont fejecskén és a sarokcsont gumóján.
· A lábfej a lábszárral oldal irányban 90 fokos szöget zár be.
Hanyagtartás: A legenyhébb tartási eltérés, amely észrevehető a fiatalok „lezser” testtartásában; a hajlott hát, az előreengedett, csapott váll, a lógatott fej és a lomha járás. Ezeknek a gyerekeknek eleinte nincsenek megrövidült izmaik, nem áll fenn mozgáskorlátozottság, hiszen - ha akarnák - képesek lennének egyenesen tartani magukat. Később azonban, az évek múlásával, ha ez az állapot tartóssá válik, maradandó rendellenességek alakulnak ki. Aktív izomerővel korrigálható, de amint fáradnak: hanyag tartásról, ha azonban ez állandósul és aktív izomerővel nem korrigálható, akkor gerinc deformitásról beszélünk.
Helytelen testtartás: Tágabb értelmezésben az, ami a normálistól többé vagy kevésbé eltér, szűkebb értelemben, azok a funkcionális tartási eltérések, amelyeknél a csontrendszerben nem fedezhetünk fel kóros elváltozásokat, ezért ezeket izomeredetűnek tartják. Fontos megemlíteni, hogy a helytelen testtartás nem azonos a deformitással.
A deformitás ugyanis a testforma kóros elváltozása, irreverzibilis, azaz visszafordíthatatlan folyamat, ami a szilárd vázrendszer károsodásával jár. A gyermekkor egyes szakaszaiban gyakrabban előfordulnak tartáshibák, mivel szervezetük érzékenysége a külső behatásokkal szemben egyenesen arányos növekedésük intenzitásával.(Jansen törvény) Az 5-7., valamint a 11-15.életév között megfigyelhető, hogy a „gyorsan növekvő csontvázat nem követi az izomzat tömegének hasonló arányú fejlődése.”[2] Az a gyermek, aki az egész napját hosszasan a padok közt görnyedten tölti, aki a zeneórákon huzamosabb ideig nem megfelelő arányú terhelés alatt van, és nem sportol, annak az izomereje csökken, így nagyobb esélye van a gerinc deformitásának kialakulására.
Négy fontos típust említ meg a szakirodalom helytelen testtartásként:
Az általános edzés és erősítés mellett meg kell bizonyosodnunk arról, hogy mindenütt laza izomzat jellemzi-e a gyermeket illetve, hogy valahol találunk-e merevséget. Ahol merevség van, ott a leghatásosabban kúszó gyakorlatokkal tudunk mobilizálni. Legfontosabb a mély hátizmok, a mellkas és a törzs izmainak erősítése, de foglalkoztatjuk a hasizmokat, farizmokat, alsó végtagokat is, törekedvén arra, hogy aktív izomfűzőt alakítsunk ki a gyermeken, amivel megakadályozhatjuk, hogy deformálódjon a háti szakasz.
Erősíteni kell a megnyúlt, mély hátizmokat, a trapéz- és rombuszizmokat, valamint az elülső comb- és a csípőhorpaszizmokat. A megrövidült mell-, fűrész-, bordaközti izmokat, a hasizmot valamint a farizmot nyújtani, lazítani kell; amely gyakorlatokkal lehetővé válik a test kiegyenesítése.
A kifolordotikus hát kialakulásának oka legtöbbször a törzsfeszítő, illetve a has- és farizomzat gyengesége, ami a medence előredőlését eredményezi. A megnyúlt has-, far-, combhajlító és hátizmokat erősíteni kell, a megrövidült csípőhorpasz-, combfeszítő- és az ágyéki mély-felületes hátizmokat pedig nyújtani kell. Egyszerű gyakorlatokat végeztessünk a gyerekekkel, amiket könnyen el tudnak sajátítani, hiszen egy rosszul végzett gyakorlattal többet ártunk, mint segítünk. [3]:
Akkor beszélünk lordózisról, ha az ágyéki hajlat túllépi a normális görbület határát. Legfontosabb teendő, megéreztetni a gyerekekkel a medence normális állását; erre kiváló gyakorlat, hogy a gyermeket a falnak háttal állítjuk, és ott megpróbálja az ágyéki szakaszt a falhoz szorítani. A medence hátrabillentését a térdelésből sarokülésbe egyszerű gyakorlattal is érzékeltethetjük. Ha megéreztettük a helyes tartást - ami állandó feladat -, akkor foglalkozhatunk azokkal az izmokkal, melyek az előredőlés megszüntetését biztosíthatják.
Azért tartom fontosnak, hogy erről írjak, mert a gyógytestnevelők elsődleges feladata kellene, hogy legyen az alábbiakban leírt teszteket a gyerekeken elvégeztetni, hiszen csak így ennek birtokában lehet hatásos, a célnak megfelelő korrekciós gyakorlatokat tervezni. A gyerekek megfelelő tornagyakorlatokkal megelőzhetik, illetve korrigálhatják az aszimmetrikus testtartásból (így például az egyes hangszereken való gyakorlásból) adódó mozgásszervi, ízületi panaszokat.
A gyermek alaphelyzetből, végtagjait váltva mellső középtartáson keresztül magastartásba emeli a karjait.
A teszt értékelése: Jó az izom funkció, ha a karokat a tartás megváltoztatása nélkül sikerül a fülig vagy fül mögé emelni. Ha csak a tartás megváltoztatásával tudja a gyermek a karját a fül síkjáig megemelni, akkor kötött hátról beszélünk, mely esetben a felső háti szakasz merevvé válik.
A gyermek természetes állásból mellső középtartásba emeli mindkét karját, s megpróbálja kb. 30 másodpercig ott tartani.
A teszt értékelése: Ha a gyermek tartásában nem következik be változás a teszt alatt, akkor jól funkcionál a törzs izomzata. Azonban ha változás történik, azaz a gyermek nem tudja ellentartani a kéz súlyát, akkor a következő tartási rendellenességeket tapasztalhatjuk:
· A tartás kifotikussá válik, ilyenkor a mellkas behúzódik, a vállak előreesnek, fokozódik a háti domborulat szakasz
· A tartás lordotikussá válik, ha a teszt alatt a gyermek hasa előrebillen, így a derék (ágyéki szakasz) behúzódik.
· Kifolordotikus tartásról, az eddigi két diszfunkció együttes észlelésekor beszélünk.
· Lapos hát, amikor a gerincoszlop fiziológiás görbületi elsimulnak.
Teendő: A legfontosabb és elsődleges feladat mindenféleképpen a megnyúlt izmok erősítése, illetve a megrövidült izmok nyújtása.
Az eddig felsorolt változások mind a gerinc kettős "S" alakú élettani (fiziológiás) görbületeit követik.
Az olyan elváltozásokat, ami a gerinc oldalirányú elváltozásával jár, funkcionális scoliosisnak nevezzük. Kis ívű és éles görbület alakul ki az elsődleges görbületnél (ahonnan elindul), laposabb és nagyobb ívű görbület jön létre a másodlagos vagy kompenzáló ívnél. A szalagok megnyúlnak a konvex oldalon, zsugorodnak a konkáv oldalon. Funkcionális scoliosisnál a tartás aszimmetrikus, kis elhajlást lehet észrevenni bordapúp nélkül; de fekvő vagy hajlított helyzetben teljesen eltűnik a görbület. A szalagokban és izmokban nincs strukturális elváltozás. Amennyiben a funkcionális gerincferdülést nem kezelik és hosszú ideig áll fenn, akkor strukturálissá alakulhat.[5]
A gyors növekedés szakaszában alakul ki döntően a gerincferdülés: amikor a csontrendszer hirtelen fejlődésnek indul, az izom- és az ízületi rendszer megerősödése még várat magára. A megnövekedett terhet a még gyenge izomzatnak kellene megtartania, így a gravitáció valamint a már fennálló gerincferdülésből adódó aszimmetriák aránytalanul nagy "ferdítő" erőként hatnak.
Ø megtekintés
A gyermeket levetkőztetve megvizsgáljuk. Álló helyzetben hátulról megnézzük, hogy egy magasságban vannak-e a vállai.
A teszt értékelése: Ha a lapocka eláll illetve előrefordult, az bordapúpra utal. Megtekintjük, hogy a tarkó középpontja a sacrum (lapocka) középvonala fölött van-e. A törzs és a karok által bezárt háromszög lelapulása vagy megnagyobbodása a görbület fokát illetve a törzs áttolódását jelzik valamelyik oldalra. A legfeltűnőbb tünet sokszor az egyoldali csípőtaréj előemelkedése.
Ø az oldalsó törzsizmok működésének kontrollja
78 500 helyett MOST 0 Ft.
Honlapkészítés ingyen:
Ez a weblapszerkesztő alkalmas
ingyen weboldal,
ingyen honlap készítés...
Mai: 4
Tegnapi: 9
Heti: 75
Havi: 136
Össz.: 11 351
Látogatottság növelés